Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü

Kırsal Kalkınmada Yeni Dönem


 
İl Koordinatörümüz Dr. Sadık Yetim,; Tarım Reformu Genel Müdürü Emin İzol, Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Harran Üniversitesi temsilcileri ve paydaşların katılımı ile yapılan; paydaşların kırsal kalkınmaya katılım ve katkısını artırmak, kırsal kalkınma programlarının niteliğini iyileştirmek, kırsal kalkınma politikalarının faydalarına ilişkin bilgi paylaşmak ve kırsal kalkınma programlarının değerlendirilmesi sürecine destek sağlamak amacıyla Ulusal Kırsal Ağ toplantısına katıldı.
Dr. Yetim;
- Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü, 42 il içerisinde, ilk fazda akredite olan 22 ilden birisidir.
- 2012-2016 döneminde toplam 220 projeye, 58,63 Milyon TL hibe sağlandı. 
- Bu hibeler ile kırsalda yaklaşık 138,30 Milyon TL’lik yatırım yapıldı. 
- Şanlıurfa’da IPARD hibeleri ile 1.510 yeni istihdam sağlanmıştır. 
- IPARD hibelerinde gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmıştır, dedi.
 
Bu yatırımların tamamının kırsal alanda yapıldığını  ve proje bedellerinin 5.000 avro ile 3.000.000 avro gibi geniş bir aralıkta seyrettiğini belirten Dr. Yetim; bu geniş aralığın kırsal alanda her kesime ulaşma ve her kesime TKDK hibelerinden faydalanma imkanı verdiğini söyledi.
 
Dr. Yetim 3. Çağrı ilanı sürecinde 18 Aralık 2017 tarihinden beri 2299 kişiyi yüz yüze görüşerek, 12300 kişiyi ise kitle iletişim araçlarını kullanarak doğrudan bilgilendirdiklerini ifade etti.